#1 - Pirmais fakts

Katras sievietes apavu plauktā atradīsies vismaz viens kurpju vai zābaku pāris ar augstu papēdi. Un nav svarīgi, vai viņa tos valkā ikdienā vai tikai īpašos gadījumos – vismaz viens apavu pāris ar augstu papēdi ir katrai sievietei. Tikai tāpēc vien, ka tie ir (un tas nekas, ka varbūt jau noputējuši skapja dziļākajā stūrī), sieviete var sajusties brīvāka, izsmalcinātāka un sievišķīgāka. Par to, ka mūsu dzīvē ir šādi apavi ar augstu papēdi, varam pateikties... (pirms šā paziņojuma jāatskaņo svinīgi bungu rībieni un tauru skaņas, lai pelnīti vērstu uzmanību uz šo vērtīgo atklājumu)... mongoļu vīriešiem! Tieši viņi pirmie sāka valkāt apavus ar augstu papēdi. Esam pieraduši lūkoties Milānas un Parīzes virzienā, lai gūtu kaut nelielu ieskatu modes un stila pasaulē, taču, ņemot vērā mongoļu vīriešu lielos nopelnus šajā jomā, jādomā, ka arī Ulanbatora ir pelnījusi daļu atzinības un pateicības par šo lielisko sasniegumu. Iespējams, mēs vēl varētu strīdēties, kurš ir ģeniālāks – Oms, Lencs vai Faradejs, kuri devuši mums elektrību, vai mongoļu vīrieši, kuri sāka valkāt augstpapēžu kurpes.

Protams, viņu ieguldījums ir neapstrīdams, un par to ir pateicīgas visas sievietes, īpaši tās, kuras vēlētos būt augumā garākas. 

Un Ludvigs XIV, Francijas Saules karalis, ar likumu ieviesa augstpapēžu kurpes kā obligātu galma garderobes sastāvdaļu. Viņa augums bija 1,65 metri, un augstpapēžu apavi ļāva viņam sajusties varenākam. 

#2 - Otrais fakts

XIV gadsimtā Eiropā augstmaņi valkāja apavus, kas viņiem bija dažus izmērus par lielu. Piemēram, muižniekam bija obligāts pienākums vilkt apavus, kas ir par trim centimetriem garāki nekā viņa pēda. Un, lai tie kādā svarīgā brīdī nenokristu no kājas un nepazustu, tos vajadzēja piesiet. 


Jāpiekrīt, ka būt par muižnieku Eiropā nav bijis diez ko ērti. Ar šo faktu pietiek, lai vairs tik ļoti nekārotos būt starp varenajiem un bagātajiem.

#3 - Trešais fakts

90% daiļā dzimuma pārstāvju nevēlas samierināties ar savu patieso kājas izmēru un tāpēc izvēlas pirkt apavus, kas ir vienu izmēru mazāki, naivi cerot, ka mazāka izmēra apavu valkāšana liks viņām izskatīties elegantāk. Dārgās dāmas, šis uzskats ir maldīgs, jo brīvāka un elegantāka šķiet tā sieviete, kura izskatās laimīga, taču, valkājot šaurus apavus, tas diez vai būs iespējams. 

Naised kannavad number väiksemaid kingi

#4 - Ceturtais fakts

Basketbolistam Šakilam O‘Nīlam ir 55. kājas izmērs. Ja Jums, dāmas, būtu šāds kājas izmērs, iespējams, būtu saprotams, kāpēc vēlaties iegādāties mazāka izmēra apavus. 

#5 - Piektais fakts

Apavus labāk iegādāties pēcpusdienā. Tad nelielās tūskas dēļ pēdas nedaudz palielinās, un tāpēc ir vieglāk nopirkt ērtākos un piemērotākos apavus tieši Jūsu kājai. Šajā padomā ir vērts ieklausīties, ja vien, protams, neesat Šakils O‘Nīls. 

#6 - Sestais fakts

Visdārgākais kurpju pāris maksā trīs miljonus dolāru. Skaidrības labad jāsaka, ka ir divi pāri šādu apavu. Pirmās ir rubīna kurpītes, kuras darinājis Harijs Vinstons. Šis rubīna meistardarbs tika radīts par godu filmas „Brīnumainais burvis no Oza zemes” piecdesmitajai gadadienai. Šajās kurpēs iestrādāti 4600 dārgakmeņu – 50 karātu rubīni un briljanti. Jācer, ka tie nevar uzberzt tulznas! Jo tā gan būtu vilšanās... 

Kristallkingad

Otru visdārgāko apavu pāri radījis augstās modes mākslinieks Stjuarts Vaicmans. Šo kurpju radīšanai Stjuartu iedvesmojusi amerikāņu kinoaktrise Rita Heivorta. Ārēji it kā vienkāršās kurpes darinātas no šokolādes krāsas satīna un dekorētas ar aktrisei kādreiz piederējušu auskaru pāri. Interesanti, vai tās ir valkāšanai ērtas? Taču, zinot, cik tās maksā, būs ērti pat tad, ja ir neērti.

#7 - Septītais fakts

Dizainera Kristiāna Labutēna pirmie apavi ar koši sarkano zoli bija nokrāsoti ar nagu laku! Un kāpēc gan ne? Ja jau pats Kristiāns Labutēns tā guvis panākumus! 

Küünelakk

#8 - Astotais fakts

Šķiet, ka nav iespējams uzskaitīt visus zinātnes atklājumus, par kuriem mums būtu jāpateicas senajiem grieķiem, taču varam novērtēt to, ka tieši viņi radīja atšķirīgus apavus katrai kājai. Viņi bija tie, kuri katrai kājai radīja citādu šablonu, ņemot vērā labās un kreisās kājas pēdas uzbūves atšķirības. Nepierādīta leģenda vēsta, ka arī uzraksti uz apavu zolēm pirmo reizi parādījās tieši Senajā Grieķijā. Vietējās kurtizānes esot lūgušas, lai kurpnieki viņu apavu zolēs iekaļ aicinājumu „Seko man”.

Šeit gan jāmin, ka oficiāli atšķirīgus apavus labajai un kreisajai kāja sāka ražot 1818. gadā Filadelfijā.

#9 - Devītais fakts

Turku klejotāju ciltis izgudroja zābakus. Un, lai gan turku klejotāji pastāvēja tikai līdz XVII gadsimtam, viņu izgudrotajiem zābakiem gan ir ilgāks un laimīgāks mūžs. 

#10 - Desmitais fakts

Jūrā iemesta sporta kurpe peldēs pa ūdens virsmu aptuveni desmit gadus. Paši gan neesam pārbaudījuši, bet zinātnieki apgalvo, ka tieši tā tas ir.

#11 - Vienpadsmitais fakts

Ķīnā ir tradīcija no jumta nomest vienu no līgavas sarkanajām kurpītēm. Saskaņā ar ticējumu šis rituāls nodrošinās stipru un laimīgu laulību.

Tātad, kā redzams, apaviem ir ne tikai ilga un pārsteidzoša vēsture, bet tie var arī nest laimi valkātajam!